Kompensacja mocy biernej

  • kmb@kmb.fm
  • Telefon: 42 235 33 90
  • Pomoc techniczna: 500 507 507
analiza faktur za darmo

jak dobrać odpowiedni układ kompensacji mocy biernej

Bateria kondensatorówJak poprawnie dobrać?
Autor:
Marek Osendowski

Najczęściej popełnianym błędem przy doborze układów  kompensacji jest opieranie się  wyłącznie na danych z faktur za energię elektryczną.  Jest to nieprawidłowa praktyka stosowana przez wiele firm zajmujących się kompensacją mocy biernej. Powód jest prosty – firmy takie nie posiadają odpowiedniego  sprzętu pomiarowego, a przede wszystkim doświadczonego personelu, który byłby w stanie prawidłowo  zinterpretować odczyty z analizatora.

Analiza  faktur  służy  tylko  do  wstępnej  oceny, czy  usługa  montażu kompensatora jest  u danego klienta ekonomicznie uzasadniona. 

Bateria kondensatorów jest urządzeniem dobieranym indywidualnie do potrzeb konkretnego klienta. W przypadku dwóch firm o podobnej wielkości i  podobnym profilu działania  parametry ich układów kompensacji mogą się zasadniczo różnić. Aby prawidłowo dobrać indywidualny układ kompensacji mocy biernej potrzebujemy informacji o szczegółowych parametrach obciążenia sieci, zarejestrowanych podczas pomiaru. Warunkiem wiarygodności pomiarów oraz ich powtarzalności jest zastosowanie analizatora w klasie A, zgodnej z normą IEC (PN-EN) 61000-4-30.

 

 DSC00057

 

W zależności od charakteru obciążenia sieci pomiar może trwać od 2 godzin do kilku dni. Podczas dwugodzinnego pomiaru  z czasem uśredniania 200 ms analizator rejestruje około 40 tysięcy próbek pomiarowych, których szczegółowa analiza pozwala określić między innymi: 

-  profil i charakter obciążenia sieci,

-  poziom wyższych harmonicznych z uwzględnieniem ich składowych,

-  wartości napięć,  prądów,  mocy czynnej i biernej,

-  asymetrię i szybkozmienność  obciążenia sieci.

 

wykres mocy biernej

 

Dopełnieniem pomiarów obciążenia sieci jest odczyt danych z układu pomiarowego za pomocą głowicy optycznej i dedykowanego oprogramowania.

 

Profil mocy z up

 

Uzyskujemy w ten sposób dostęp do profilu mocy z uśrednianiem 15-minutowym, z okresu od 3 do 12 miesięcy.

Prawidłowa interpretacja danych zarejestrowanych przez analizator i odczytanych z układu pomiarowego pozwala na bezbłędny dobór indywidualnego układu kompensacji mocy biernej. 

Tylko w ten sposób układ kompensacji będzie działał bezawaryjnie i bezobsługowo przez wiele lat.

Ta strona wykorzystuje pliki Cookie oraz podobne technologie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do tego typu plików w opcjach Twojej przeglądarki. [X]