Kompensacja mocy biernej

  • kmb@kmb.fm
  • Telefon: 42 235 33 90
  • Pomoc techniczna: 500 507 507
analiza faktur za darmo

kompensacja mocy biernej - warto wiedzieć

KOMPENSACJA MOCY BIERNEJWarto wiedzieć
Autor:
Marek Osendowski

Nie ważne, czy jesteś duży czy mały

Montujemy  układy  kompensacji  zarówno  w  małych  jak  i  dużych  firmach,  niezależnie  od  profilu  ich  działalności.   Najmniejszy  zamontowany  przez  nas  dławik  kompensacyjny  ma  moc 0,5 kVAr, a największa  bateria  kondensatorów 1,2 MVAr. Oszczędzać na mocy biernej może każdy.  Wszystkie zlecenia realizujemy z takim samym, pełnym zaangażowaniem.  Podstawowym kryterium opłacalności realizacji zlecenia jest czas zwrotu kosztów zamontowanych urządzeń, a nie skala inwestycji. 

 

Pozorne oszczędności

Porównując  oferty doboru i montażu układów kompensacji możesz się spotkać  z dużą rozbieżnością  wycen.  Na wzrost wartości baterii wpływa szereg czynników, mających kluczowe znaczenia dla jej trwałości  i prawidłowej  eksploatacji.  Najważniejsze z nich to: montaż  dławików odstrajających, kondensatorów wzmocnionych i regulatorów do obciążeń asymetrycznych. Kiedy profil obciążenia sieci wymaga zastosowania  któregoś z ww. elementów, a element ten nie zostanie zamontowany, znacząco skróci to okres bezawaryjnej eksploatacji  lub będzie przyczyną nieprawidłowej pracy kompensatora.

 

Ile kosztuje "darmowy" pomiar i kto za niego płaci?

Wyobraź sobie sytuację:  firma X wykonuje miesięcznie 100 „darmowych” pomiarów. Na 100 ofert dostawy i montażu układów kompensacji 30 klientów decyduje się na skorzystanie z usług firmy X. Przeprowadzenie jednego pomiaru kosztuje firmę X 400zł (paliwo, eksploatacja samochodów i urządzeń, koszt pracowników). W ciągu miesiąca firma X wydała na wykonanie pomiarów 40 tys. zł. Jak myślisz, kto za to zapłaci? Możemy się jedynie domyślać, że ten koszt zostanie podzielony pomiędzy firmy, które zdecydowały się na skorzystanie z usługi montażu układu kompensacji mocy biernej w firmie X. Korzystając  z „darmowych” pomiarów otrzymasz od firmy X jedynie ofertę cenową, bez sprecyzowanych technicznych  parametrów układu kompensacji.  Nie masz tym samym możliwości porównania  jej oferty z konkurencją.

 

Czas zwrotu poniesionych kosztów

Średni czas zwrotu kosztów wydanych na układ kompensacji mocy biernej to około 12 miesięcy. Czas eksploatacji prawidłowo dobranego kompensatora wynosi  12-15 lat pod warunkiem, że spełnia on najwyższe standardy jakości. Montowane przez nas układy kompensacji posiadają certyfikat  ISO 9001 i certyfikację NATO oraz wyposażone są w kondensatory firmy ELECTRONICON  kondensatoren GmbH GIERA, uważane za numer 1 w branży.

 

Urządzenia pomiarowe

Zlecając  wykonanie  pomiarów  parametrów  sieci  celem  doboru  układu  kompensacji  mocy  biernej  masz  nadzieję, że zleceniobiorca wyposaży swojego pracownika w podstawowy sprzęt i wiedzę niezbędną  do ich prawidłowego przeprowadzenia. W praktyce dla wielu firm podstawowym kryterium zakupu urządzeń  pomiarowych jest ich cena a nie parametry techniczne, co bezpośrednio przekłada się na jakość wykonywanych pomiarów. Wszystkie analizatory w naszej firmie spełniają wymogi klasy A zgodne z normą IEC (PN-EN) 61000-4-30 i posiadają aktualne świadectwa wzorcowania. Warto   jednak   dodać,   że   za   analizę  i   interpretację   zarejestrowanych   danych   odpowiedzialny   jest   człowiek.  Nasze wieloletnie doświadczenie, setki przeprowadzonych pomiarów i zamontowanych urządzeń, dają gwarancję dobrze wykonanej usługi.

 

Dobór układu kompensacji na podstawie faktur

Najczęściej popełnianym błędem przy doborze układów  kompensacji jest opieranie się wyłącznie na danych z faktur za energię elektryczną.  Jest to nieprawidłowa praktyka stosowana przez wiele firm zajmujących się kompensacją mocy biernej.  Powód jest prosty – firmy takie nie posiadają odpowiedniego  sprzętu pomiarowego, a przede wszystkim doświadczonego personelu, który byłby w stanie prawidłowo  zinterpretować odczyty z analizatora.

Analiza faktur służy tylko do wstępnej oceny, czy usługa montażu  kompensatora jest  u danego klienta ekonomicznie uzasadniona.

Ta strona wykorzystuje pliki Cookie oraz podobne technologie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do tego typu plików w opcjach Twojej przeglądarki. [X]